Reklama
 
Blog | Dan Vořechovský

Hledání je matka moudrosti

Pravděpodobně jen málokdo se dnes obejde bez nějaké vyhledávací služby a drtivá většina uživatelů používá Google. Google je nepochybně fenoménem posledních let a s tím, jak roste jeho popularita, rozšiřuje čím dál více spektrum svých aktivit. Nedávno koupil videoportál Youtube (i s kolegou suchoschem) a před pár dny blíže nespecifikovaný podíl v čínské Xunlei Network Technology, která nabízí stahování videa a her. A to je právě to, o čem vlastně vůbec psát nechci.

Google uspěl nejen ve Spojených státech, ale i v mnohých jiných zemích. Ze svého okolí znám jen pár lidí, kteří nepoužívají pro vyhledávání Google. Jde o lidi, kteří nepoužívají internet. Že úspěch Googlu není automatický, dokazuje právě jeho situace v Číně. Google má zřejmě nejkvalitenější technologii vyhledávání (nejsem odborník, věřím odborníkům) a proto je tak rozšířený. Najdete s ním, zkrátka a dobře, víc a radostněji, než s jinou vyhledávací službou.

V Číně však dominuje vyhledávač Baidu, kterému se dost příznačně přezdívá "čínský Google". A když mluvím o dominanci, tak vůbec nepřeháním. V celé Číně má Baidu téměř 50% podíl na trhu a ve velkých městech je to ještě hroší (opět ta vtipná přesmyčka). V Pekingu totiž Baidu využívá 60% uživatelů, kdežto Google pouhých 20%. Co je ale ještě zajímavější, právě minulý rok Google zaznamenal velký pokles podílu ve velkých městech (v Pekingu, Šanghaji a Kantonu), a to o rovných 12%. Baidu naopak o zhruba stejné procento posílilo a je tedy téměř jisté (vzhledem ke struktuře vyhledávačů v Číně), že Google oslabil na úkor Baidu. V celé Číně pak patří Googlu až třetí příčka (se 13%), protože druhé místo okupuje Yahoo! China (cca 21%) patřící čínské Alibabě (internetová aukční síň).

Tento vývoj však není dán jen prostým konkurenčím soubojem, i když i ten stojí za zmínku, neboť Baidu vede v Číně agresivní marketingovou kampaň, kdy například při výběru hotovosti z bankomatu můžete na vrchní straně vidět reklamu na Baidu. Jen těžko lze něco takového přehlédnout. Nicméně nezanedbatelný vliv na vývoj čínského trhu s vyhledávači měl také tzv. Golden Shield projekt čínské vlády. Ano, jde o vzletný název pro cenzuru internetového obsahu a využívání internetových služeb čínskou vládou. Baidu spustilo své služby v roce 2000 a od té doby čínskému trhu vládne (i když analýzy čínského trhu s vyhledávači se co do tržního podílu jednotlivých firem dost liší). Jenže před nástupem Baidu vládl čínskému trhu Google, ačkoli v Číně nebyl přítomen. Poskytoval totiž podporu pro vyhledávání v čínštině a to stačilo i navzdory tomu, že Yahoo! do Číny přišel už v roce 1999. V roce 2002 přišla pro Google rána, neboť čínská vláda čínským uživatelům zablokovala adresu google.com a na Baidu tak nuceně přešli uživatelé Googlu. V květnu a červnu minulého roku se situace opakovala kvůli rozporům mezi firmou Google a čínskou vládou. Google se na začátku minulého roku sice podvolil čínským cenzurním zákonům, ale chtěl, aby portál vždy o zásahu cenzury uživatele informoval. To se čínské vládě nelíbilo, a tak, tentokrát již doménu google.cn, pro změnu opět zablokovala. Podobné problémy se dotkly i jiných vyhledávacích služeb (Sohu, Sogou). Jediný, komu se daří s čínskou vládou vycházet, je Baidu. Úzce dokonce s vládou spolupracuje (což si přeberte, jak chcete).

Faktem ale je, že Google v Číně zaspal a podcenil tamní specifika. Za své postavení na trhu si totiž může hlavně sám. V Číně uspěje jen ten, kdo pochopí odlišnosti tamního trhu. Velmi důležitá je spolupráce s místními firmami a to Google značně podcenil. Značně podcenil lokalizaci své firmy na čínském trhu, kde je nutné zcela překopat své dosavadní zkušenosti z designu, marketingu, prodeje a další obchodních aktivit. Vše je jiné. Navíc, Baidu nabízí relevantnější výsledky vyhledávání, je lépe uzpůsoben pro chápání významu čínských znaků a jejich spojení.

Google však již pochopil, o co na čínském trhu jde, a již v roce 2005 najal do svých služeb bývalého člena vedení firmy Microsoft v Číně, Kai Fu Leeho. Google se snaží napodobit postupy Baidu a začal s agresivní kampaní (např. je důležité volat do menších a středně velkých firem a upozornit na to, že internet vůbec existuje a vyhledávací služby mohou významně přispět k rozvoji té či oné firmy). Eric Schmidt (ředitel Googlu) však přiznal, že Baidu v dohledné době Google nedožene. Věřím tomu, že čínský trh bude v následujících letech sledovat konkurenční souboj Googlu a Baidu o uživatele a jsem na tento vývoj velmi zvědav. Obrat ve vývoji ve prospěch Googlu by mohl nastat už tento rok. Uchvátí nakonec Google (tak jako jinde) čínský trh vyhledávacích služeb?

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama